Maç yayınlarıyla ilgili flaş gelişme

Maç yayınlarıyla ilgili flaş gelişme

NeHiR     10-11-14     Spor     Maç yayınlarıyla ilgili flaş gelişme     414 Defa Okundu

1007191_detay

Rekabet KuruluSüper Lig maç yayınları ile ilgili çok önemli bir karar aldı. Süper Ligmaçları 2016-2017 sezonundan sonra diğer dijital platformlarda da yayınlanmasının önü açıldı. Rekabet Kurulu’nun bugün açıkladığı kararının ayrıntısına geçmeden önce süreci hatırlatmakta yarar var. Süper Lig maçlarını yayınlanmasıyla ilgili olarak, 2010 yılında yapılan ihaleyi yıllık 321 milyon dolar (KDV, federasyon, organizasyon payı ile birlikte 424,2 milyon dolar) bedelle 4+1 olmak üzere 5 yıllığına Digiturk kazanmıştı.
Digiturk, şike soruşturması nedeniyle gelirlerinin düştüğünü gerekçe göstererek Türkiye Futbol Fedarasyonu’na (TFF) başvurdu ve 2012 yılında yayın hakkını 2 yıl daha uzatmak istedi. Bu talep TFF tarafından olumlu karşılandı. Fakat diğer dijital platformlar TFF ileDigiturk arasında ihalesiz olarak yapılan “sözleşmeyi 2 yıl uzatma” anlaşmasına rekabete aykırı olduğu gerekçesiyle itiraz etti. Bunun üzerine Rekabet Kurulu konuyla ilgili inceleme başlattı. Rekabet Kurulu 2013 Ekim ayında sözleşmenin 2 yıl uzatılmasını içeren anlaşmayı onayladı. Söz konusu anlaşmayı onaylarken bir de şart getirdi: “2016-2017 sezonundan sonra diğer yayıncı platformlara da alt lisanlama yöntemi ile Süper Lig maçlarını canlı yayınlama imkanı tanınmasını istedi.
Bu kararın ardından şikayetçiler tarafından  açılan davada, Ankara 10. İdare Mahkemesi 10 Temmuz 2014’te TFF’nin ilk yazılı savunmasında sözlü savunma talebinin bulunduğu, bu nedenle sözlü savunma toplantısı yapılmaksızın Kurulun karar tesis etmesinde hukuka uyarlık bulunmadığı gerekçesi ile yürütmenin durdurulmasına karar vermişti.
Bu defa yapılan sözlü savunma toplantısını müteakip, Rekabet Kuruluı 4 Kasım 2014’te dosyanın yeniden müzakeresi sonucunda nihai kararını verdi.

Rekabet Kurulu nihai kararıyla ilgili bugün şu açıklamayı yaptı: “TFF ile Digitürk tarafından akdedilen ek sözleşmeye, Digitürk’ün sahip olduğu Paket A yayın haklarının, özellikle canlı maç yayın haklarının, kısmen veya bir bütün olarak (alıcının tercihleri saklı kalmak kaydı ile) rakip teşebbüs(ler)e ve alternatif teknoloji ile yayın yapan teşebbüslere makul piyasa koşullarında alt lisanslama yoluyla devredilmesi ve paylaşılması koşulu ile 4054 sayılı Kanun’un 5. maddesi uyarınca bireysel muafiyet tanındı.”
Yani yeni bir yargı kararı olmaması durumunda, 2016-2017 sezonundan sonra Digiturk’e ödeyecekleri fiyat konusunda anlaşmaları halinde D-Smart, Teledünya, Tivibu ve Turkcell TV üzerinden de Süper Lig maçları izlenebilecek.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!