Muhtesem tat veren markanalarimiz

Muhtesem tat veren markanalarimiz

NeHiR     13-05-15     yemek tarifleri     Muhtesem tat veren markanalarimiz     329 Defa Okundu

Dünya üstünde makarnayı sevmeyenler kaç kişidir acaba Neyin nesidir bu makarna Kimine göre, bu kutsal hamurişi Orta Asya’nın antik bir yiyeceğidir, onu Avrupa’ya taşıyan Marco Polo’dur. Ünlü gezgin, 13. yüzyılda yaptığı Çin yolculuğundan dönerken yanında getirmiştir.
Kimileriyse makarnayı Avrupa kıtasına, 8. yüzyılda, Sicilya’ya göç eden Arap kabilelerinin getirdiğini öne sürer. Makarnayı Amerika kıtasınaysa İspanyol gemicilerin götürdüğü söylenir. Gemiciler uzun yol boyunca makarnaları, denizden çıkarttıları çeşitli canlılarla karıştırıp, lezzetli yemeklere dönüştürmüşler. Marinara’ denilen deniz mahsullü makarna da böyle doğmuştur.Makarnayı Amerika’yla tanıştıran kişiyse thomas Jefferson. 1784-1789 arasında paris’te yaşayan Jefferson, Amerika’ya dönüşünde yanında sandıklar dolusu makarna götürmüş, bunları yakın cevresiyle paylaşmıştır. Ama makarnayı Amerikalılarla esas buluşturanlar, 1880-1920 arasında, başta Napoli den olmak üzere güney İtalya’dan gelen 4 milyon İtalyan göcmendir.
makarna hem antik roma da hem de Bizans ta sevilen bir yemekti. Hem haşlanıyor hem de kızartılıyordu. garum denen, balık suyuyla yapılan bir sosla birlikte yeniyordu. Bazıları da kızarttıktan sonra üstüne bal döküp, tatlı niyetine yiyordu.Böylesine zengin bir geçmişe sahip olan lezzeti alt tarafı makarna diyerek asla küçümsememek lazım. Onu kararında pişirmek, doğru makarnayla doğru sosu buluşturabilmek başlı başına bir sanattır. Dogru sosla birleşmeyen makarnanın tadı, uyumsuz evliliğe benzer. İkili hep sorun cıkartır. sadece İtalya’da 310 çeşit  makarna olduğunu düşünürseniz, soslama işinin ne kadar içinden cıkılmaz bir ugras olduğunu tahmin edebilirsiniz.
Italya da bölgeler arasında sıkı bir sos çekişmesi vardır. ulkenin kuzeyinde daha az domatesli sos kullanılır. burada zeytinyagı ve sarmısaklı beyaz soslar ağırlıktadır. Orta İtalya’da özellikle cenova ve civarında fesleğen, ceviz. sarımsak ve zeytinyağından yapılan pesto sos tercih edilir. Makarnanın esas diyarı Güney İtalya da ise domates sosu bol bol kullanılır. Ayrıca deniz mahsulleri, çeşitli sebzeler, zeytin, sardalye, çamfıstığı da bu bölgede sos yapımında kullanılan malzemelerdir 500 gramlık bir paket makarna için geniş bir tencereye 5 litre kaynar su konup,  iki çorba kaşığı da tuz atılmalıdır. İtalyanlar 6-8 dakika kaynatır. Bu sürede nişasta tam olarak salınmadığı için zararı da az olur. Bizde makarna paketlerinde 11-12 dakika kaynatılması yazar ki bu süre çok kritiktir. Biraz geç kalırsanız bir tencere cıvık hamur servis edebilirsiniz haberin ayrintilariniz sitemizden takip edebilirsiniz

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!