Tüm iPhone’lar tehlike altında!

Tüm iPhone’lar tehlike altında!

NeHiR     10-11-14     teknoloji     Tüm iPhone’lar tehlike altında!     450 Defa Okundu

1007038_detay

Çin merkezli ‘Maiyadi’ uygulama sitesindenApple cihazlarına saldıran WireLurker (pusuda bekleyen) adlı virüs 800 milyon cihazı tehdit etti. Apple, bilgileri kopyalayan yazılımı tespit edip, bloke ettiğini duyurdu

Teknoloji dünyası yeni bir virüs saldırısıyla çalkalandı. ABD’li güvenlik şirketi Palo Alto Networks’un yaptığı uyarıya göre Çin merkezli bir yazılım, aralarında iPhone ve iPad’lerin de olduğu 800 milyon Apple ürününü hedef alan bir saldırı başlattı. WireLurker adı verilen ve Türkçe’ye “Pusuda bekleyen” olarak çevrilebilen yazılımın henüz öğrenme aşamasında olduğu ancak tehlikenin giderek arttığı belirtildi. ABD’li şirket yetkilileri yazılımın iOS işletim sistemine yönelik geliştirilmiş en tehlikeli virüs olduğunu belirtti. Gün boyu sessiz kalan Apple, dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada yazılımı bloke ettiğini duyurdu. Ancak Apple kullanıcılarının içine yine de kurt düştü.

TÜM MESAJLARI OKUYOR

Yazılım Çin’de iOS uygulamaları satan ‘Maiyadi’ adlı siteden yayıldı. Apple tarafından onaylı olmadığı belirtilen sanal mağaza üzerinden son altı ayda en az 350 bin virüslü uygulamanın indirildiği belirtildi. Yazılım sanal mağazalardan masa veya dizüstü Mac’lere bulaşıyor. Ardından USB bağlantısı üzerinden ise başta iPhone ve iPad’ler olmak üzere iOS işletim sistemi kullanan tüm cihazlara aktarılıyor. Yazılım ürünlere görünüşte zarar vermiyor. Ancak cihazlara istem dışı yazılım yüklenmesine fırsat tanıyor. Kullanıcının gönderdiği ve aldığı tüm mesajları okuyor.

MAC’LERIN ÜZERINDEN IPHONE’LARA GEÇTİ

-Çin’de iOS uygulamaları satan ‘Maiyadi’ adında bir siteden yayıldı.

-Yazılım henüz zarara neden olmadığı için WireLurker (Pusuda bekleyen) adını aldı.

-Yazılım Çin’de ortaya çıktı ve sadece Apple ürünlerini hedef aldı.

-Virüs sanal mağaza üzerinden önce Mac’lere bulaştı.

-Ardından USB üzerinden iPhone ve iPad’lere aktarıldı.

-Yazılım kullanıcının adres dosyasını kopyalayıp mesajlarını okudu.

-İzin istemeden cihazlara program yükledi.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!